Make your own free website on Tripod.com
Module no longer exists. If you are the webmaster of this site please update your configuration.

 

Baharatın Öyküsü

 

Baharatlar , çiçek , yaprak Tense'lerde kabukları kurutularak , Dört Mevsim lezzet ve Şifa dağıtıyor . Bazen BİR çiçeğin , Ağaç kabuğunun BİR Bazen dev , bazen de BİR orkide soğanının adi olan baharatlar , insanoğlunun cok eskilerden beri değişik amaçlarla kullandığı bitkilerdir .
Baharatın ucu kullanıldığı yer olarak , Uzak Doğu Kabil edilir . Avrupa'da Tür tanınan baharatlar İMKB , Hint Karabiberidir . O yıllarda , birşeyin pahalı olduğunu ifade etmek tıkırtı , " Karabiber hazırsındır " denildiği de kayıtlarda yer almaktadır pahalı . Avrupalı'larca Yağ ve merhem yapımında kullanılan tarçın , Hindistan ve Seylan hazırsındır ülkelerden , kervanlarla İskenderiye'ye kadar getiriliyordu . Öyle ki , Bir Zamanlar tarçının , Arabistan'da yetiştirildiği zannediliyordu . Tür çağdan beri Cin ve Hindistan'da kullanılan zencefilin , Hindistan'dan geldiğini bilmeyen Dioskorides ve Plinius'a edat Baharat Yunanlılar'a Persliler tarafından tanıtıldı araya geldi. Zencefil , Romalı'ların besin maddelerinde Büyük rol oynamıştı .
Zencefilin Ortaçağ Avrupası'nda kullanımı , karabiber kadar ve onun hazırsındır pahalıydı yaygındı . İlaç ve boya olarak kullanılan , Keşmir , İran ve Frigya'dan gelen Safran , Romalılar tarafından biliniyor ve kullanılıyordu .
Baharatın Bizans İmparatorluğu yoluyla Avrupa'ya geçmesi , 9 . yüzyıldan itibaren engellendi . Ama cok miktarda tüketilen etin muhafazası tıklayın , baharata duyulan ihtiyaç ve onun Güzel tadı , Zengin sınıflarına baharatı unutturamadı .
Baharatın Yıldızı Avrupa'da , FRANSA ile İtalya'da ekilmeye başladı parladı ve Safran yeniden . Doğu Akdeniz limanları ( İskenderiye ) Avrupalı tüccarlara yeniden açılınca , Venedikli'ler AVRUPA piyasasında hemen hemen BİR Tekel kurdular .
Orta Çağın sonunda , Avrupa'da Baharat tutkusu , aşırı derecede çoğalmıştı . Şatafatlı ziyafetlerde baharatlı yemekler yapmak modaydı . Alabildiğine zenginleşmiş olan Baharat tüccarları , Floransa'da isi sanat haline getirdiler 19 ve araya geldi. yüzyılın Basında 288 Çeşit Baharat sattılar . Venedik'in tekelinden kurtulmak tıklayın Baharat sağlamaya çalışmak , Büyük coğrafi keşiflerin önemli sebeplerinden Biri oldu . 16 . ve 17 . yüzyıllarda , Portekiz , ispanya , İngiltere , FRANSA ve HollandaThe hazırsındır sömürgeci ülkeler , Baharat ticaretinde sıkı BİR yarışa girdiler .
İbni Sina'nın bahsettiği , Hindistanceveze ve Meksike vanilyası , 16 . yüzyılın Basında Avrupa'ya geldi . Atlantik limanlarına Büyük miktarda gelen baharatlara , sayısız iyileştirici nitelikler atfediliyordu . 1560 yılına kadar , baharatın fiyatı Lizbon'da Spor SUBE Müdürlüğü Spor Şube Müdürlüğü Sürekli BİR Artis gösterdi . Bundan sonraki Iki Yüzyıl boyunca da, Baharat Spor SUBE Müdürlüğü Spor Şube Müdürlüğü Sürekli değeri Artan BİR Ürün oldu . Baharat yetiştiren yerlerin artması ve de Yemek zevkinin değişmesi , 19 . yüzyılın başlarında baharatın ticari önemini biraz Olsun azalttı .
Baharat Anadolu'ya Afrika ülkelerinden yine kervanlarla getiriliyordu . Develerle Güney , daha Gale oradan DİĞER illere ve İstanbul'a gönderiliyordu gelen baharatlar illerimize . Baharat çeşitlerinin Uzakdoğu'da da yetiştirilmeye başlamasıyla , buradan denizyoluyla İskenderun'a getirildi .
Hem getirilmesinin Zor olması , hem de ekonomik olmaması sebebiyle , zamanla birçok Baharat da yurdumuz topraklarında yetiştirilmeye başladı . Fakat , Karabiber , Hindistancevizi hazırsındır , iklim şartlarının müsait olmaması 5-6 Çeşit halihazırda ülkemize Baska yerlerden getiriliyor yetiştirilemeyen sebebiyle .
Baharatı günümüzde en cok Hintli'ler kullanıyor . Bunun yanısıra , AVRUPA ve Amerika'da da Baharat kullanımı cok Yaygın . Bilhassa İtalyan ve Fransız mutfaklarında baharatın Büyük BİR Önemi var . Türkiye de , cok Baharat kullanan ülkeler arasında yer alıyor tr . Özellikle Güneydoğu illerimizde , ACI biber tüketimi BİR hayli fazla .

1024x1024 - 1296993.jpg

 

1024x1024 - 1296999.jpg