Make your own free website on Tripod.com

  

Ürünlerimiz

 

Kırmızı Pul Biber : cok Gaziantep ve ıslahiye'de üretiliyor tr Güneydoğu illerinde . Biberin 60'ı Islahiye'de üretilir yüzde . Fakat Buna Maraş biberi denir . Kırmızı Biber, kurutulup , Kalin BİR şekilde öğütülür değirmende tas . Yıllık 10 bin ton tüketiliyor .

Module no longer exists. If you are the webmaster of this site please update your configuration.

 

 

1024x1024 - 1297063.jpg

 

Tatlı Toz Biber :Hic acisi olmayanı , Geyve'de , Osmangazi civarında üretiliyor . Tatlı Kırmızı Biberi'in kurutulup öğütülmesiyle elde ediliyor . Ayrıca , ACI olan cinsi İMKB Karacabiy , Kemalpaşa ve İnegöl'de yetiştiriliyor .

 


 

1024x1024 - 1297066.jpg


 

 

 

 

 

 

 

 

Kimyon : Konya ve Polatlı'da yetiştirilir . Konya'da yetiştirilen , sarımtırak BİR renge sahiptir . Çekildiği Zaman Polatlı cinsi Hafif esmer Olur . Sucuk ve köfte yapımında kullanılır . yemeklerde tercih edilen BİR baharattır Aromatik yapısı sebebiyle , kıyma ile yapılan .

 

 
1024x1024 - 1296994.jpg

Kekik : Mayıs - ayları arasında çiçek açan cok yıllık , cok dalli , odunsu ve Küçük çalımsı BİR bitkidir Eylül . Yol kenarlarında kurak bölgelerde , bilhassa Dağlık yerlerde cok rastlanır . Tabanda odunlaşmış BİR gövdesi , ince Dört Koseli ve kırmızımsı renkli dalları vardır . Yaprakları 1 cm kadar uzunlukta , oval , sapsız Tense'lerde Kisa saplıdır . Yapraklarda , uçucu Yağ depo eden salgı tüyleri bulunur . Çiçekler Küçük , Iki Tense'lerde cok Çiçekli pembemsi , mor - Beyaz , Tense'lerde Kırmızı renklerde , dalların uçlarında küresel durumlar teşkil ederler . Çanak ve Taç yaprakları tüpsü ve lopludur . Anadolu'da oldukça yayılmış olup , birçok varyeteleri de vardır . Memleketimizde 37 Kekik Turu bulunmaktadır . Halk arasında kekiğe benzeyen Mercan Köşk Tense'lerde merzengüş ( Origanum ) türleri ; İstanbul kekiği , İzmir kekiği hazırsındır adlarla Kekik yerine kullanılmaktadır . Kekiğin sarımsı renkte BİR uçucu Yagi vardır . Ayşe yağda önemli olan ve kokusunu veren timol bulunur . Kekik , çay hâlinde mide ağrılarına Karşı , dolaşım uyarıcısı , Baharat olarak ve idrar söktürücü olarak kullanılır . Timol az dozlarda midevî , balgam söktürücü , sinir kuvvetlendirici ve Boğaz ağrılarına Karşı kullanılır . Yüksek dozlarda İMKB antiseptik ve kurt düşürücü olarak verilir .


 

Karabiber : Hindistan , Brezilya , Singapur , Malezya , endonozya ve Vietnamda yetiştiriliyor . Adana ciarında deneme üretimleri yapıldı , fakat başarılı sonuç alınamadı . Ülkemizin iklimi Karabiber yetiştirilmesini müsait Aliyormusun . Karabiberin , Salvak , Malabar ve Beyaz Karabiber Olmak üzere Üç çeşidi var . Bunlardan Salavak , biraz çekildiği Zaman esmer , Malabar Açık giri ve Beyaz Karabiber İMKB süt renginde oluyor beyazı . Karabiber , ve köfteler Olmak üzere , birçok yemekte kullanılıyor kebap basta . Karabiberin ülkemizdeki yıllık tüketimi 3 bin ton civarında .


1024x1024 - 1297065.jpg

 

 

Tarçın :Vatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan , yaprak dökmeyen Aromatik kokulu ağaçtan elde edilir . Önemli olan Iki Tür tarçın En Çok kullanılmaktadır .

Cin tarçını( Cinnamamum Cin tarçını ): Güneydoğu Çin'de yetiştirilen BİR türdür . 10-12 m yüksekliğinde kışın yapraklarını dökmeyen BİR ağaçtır . Esas ağacın kurutulmuş kabukları kullanılır . Kabukların Dış kısmında Mantar tabakası bulunur ve grimsi renklidir . Kokusu kuvvetli ve Özel, tadı tatlımsı ve yakıcıdır . Tanen ve uçucu Yağ taşır . Baharat olarak kullanılır . Meyveleri de baharatlı lezzetli ve tarçın kokuludur Tarçın yerine kullanılır .

Seylan tarçını (Cinnamomum seylanicum ): Kışın yapraklarını dökmeyen Küçük BİR ağaçtır . Hindistan ve Doğu Hint Adalarında yetişir . Kabukları kahverenkli , boru şeklinde İÇ buz geçmiş ve Mantar tabakası yoktur . Özel kokulu ve tatlımsı baharlı , lezzetlidir . Tanen ve uçucu Yağ taşır . Kabız , gaz söktürücü ve antiseptik etkisi vardır . Baharat ve koku verici olarak kullanılır .

Tarçın esansı :Seylan tarçınının kabuklarından elde edilen uçucu yağdır BİR . Kuvvetli tarçın kokuludur . Gıda ve parfümeri sanâyinde koku verici olarak kullanılır .

  

Defne : 6-18 m yüksekliğinde , Yuvarlak tepeli ve sik dalli BİR Ağaç Tense'lerde ağaçtır . Almaşık Sapin Iki yanında karşılıklı Aliyormusun de aralıklı olarak BİR sağda , Bir Solda bitmiş Yapraklar şeklinde dizilmiş , 7,5-10 cm uzunluğundaki Yapraklar oval biçimli , donuk renkli derimsi ve SERT kenarları da genellikle dalgalıdır . Bitkinin sarımsı Tense'lerde yeşilimsi beyaz, , renkte Küçük çiçekleri , olgunlaştığında rengi köyü Mora Donen tek tohumlu , etli meyveleri vardır . Bitkinin kullanılan kısmı yaprak ve meyveleridir . Yaprakları uçucu Yağ yönünden zengindir . Baharat olarak kullanılır . Defne meyvelerinde de uçucu Yağ ve DİĞER yağlar , ACI maddeler bulunur . Meyveleri midevî ve sinir ağrılarına Karşı kullanılır . Meyve yapraklarından elde edilen Yağ cildi tahriş edici merhemlerin içine Konur . Aynı maksat Tıklayın Veteriner hekimlikte de , bundan Baska Sabun ve şampuanlara koku vermek click de kullanılır .Çörekotu : 2-40 boyunda BİR senelik cm, Otsu BİR bitkidir Haziran - TEMMUZ ayları arasında yeşille karışık Açık mavi renkli çiçekler açan , . Yol kenarları ve bilhassa Ekin tarlaları içinde bulunur . Gövde Dik ve Kisa tüylüdür . Yaprakların alttakileri saplı , üsttekileri sapsızdır . Çiçekler Uzun saplı ve tek tektir . Taç yaprakları Iki loplu ve bal Ozu bezleri taşıyan 8 tane Küçük PARÇA hâlindedir . Meyveleri cok tohumlu olup , tohumlar Siyah renkli oval şekillidir ve. Güney AVRUPA , Balkan memleketleri , Kuzey Afrika , Türkiye ve Hindistan'da yetiştirilmektedir . Bitkinin kullanılan kısımları tohumlarıdır . Tohumları tamâmen olgunlaştıktan Gale toplanır ve güneşte kurutulur . Çörekotu tohumlarında uçucu ve BT YAG, tanen , şekerler , glikozit bünyeli BİR saponin ve alkaloitler bulunmuştur . Tohumları gaz söktürücü , uyarıcı ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır . Güzel Kokusu sebebiyle müshil ilâçlarının içine ilâve edilen iyi BİR lezzet ve koku değiştiricidir . Çörekotunun Anadolu'da bulunan ve aynı şekilde kullanılan DİĞER türleri şunlardır :

Sam çörekotu ( Nigella Damascena) :Yaprakları parçalıdır . Çiçekleri tek ve UST Yapraklar tarafından örtülmüş durumdadır . Parlak mavi çiçeklidir .

Kır Çörek otu ( Nigella arvensis ):10-30 cm yüksekliğinde mavi çiçeklidir . Yaprakları sivri parçalıdır . Tohumları kurt düşürücü olarak da kullanılır .

 

 

1024x1024 - 1296999.jpg