"sinema bir şenliktir"

2.Gaziantep Onat Kutlar Film Festivali 

2-6 Mayıs 2012

FESTİVAL BÖLÜMLERİ

 

 Uluslararası Zeugma Çingenekızı Kadın Filmleri   

Uzun Metrajlı Filmler 

Belgesel Filmler 

Uzun Lafın Kısası “ Kısa Filmler” 

Engelsiz Filmler Özel Bölümü  

Mavi Balon Çocuk Filmleri 

Ustalara Saygı


 


2. Gaziantep Onat Kutlar Film Festivali (2-6 Mayıs 2012)
Açılış Galası Şevval Sam Jazz Konseri 

Tarih : 02 Mayıs 2012 - Çarşamba
Açılış Saat : 20:00
Yer : Gaziantep Üniv. AKM Salonu

Detaylı Bilgi;
Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği 
+90(342)-230-7454 - 0 505 346 55 60
onatkutlarfestival@gmail.com
info@kirkayak.org

 şevval.jpg
Paragraph Block


Kırkayak Kültür Merkezi;(Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği); Gaziantep’in zengin ve eşsiz tarihi-kültürel mirasına yakışır bir şekilde, çağdaş çalışmalarla kente katkı yapmayı amaç edinen Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği, Gaziantep’e sürdürülebilirliği ve kurumsallaşma hedefi olan kentin simgelerinden birinin adını taşıyan bir film festivaliyle hizmet etmeyi kendine amaç edinmiştir. 2011 yılında birincisi düzenlenen ulusal festivalin, 2012 yılından itibaren Ortadoğu ve Türkiye’nin simge ve öncü kenti Gaziantep’te uluslararası boyuta taşınması hedeflenmiştir. Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği, festivalin öncü rolü oynadığı kültürel etkinliklerle Gaziantep’in zengin tarihi, ekonomik ve kültürel ikliminde yeni ve iddialı pencereler açmayı amaç edinmiştir.

Bu kapsamda Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği “1. Gaziantep Onat Kutlar Film Festivali”ni  geçtiğimiz 2011 yılı Mayıs ayında başarıyla gerçekleştirmiştir. Festivalde vizyon öncesi ve ödüllü film gösterimleri yapılmış, 3 günde 4 adet sinema salonunda  toplam 3,000 seyircinin film gösterimlerini izlemesi sağlanmıştır. Yine festival kapsamında gerçekleştirilmiş olan “Günümüz Türkiye Sineması” temalı konferansta, Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümü öğrencileri ve öğretim üyeleriyle yönetmen ve oyuncularının katılımıyla günümüz sineması tartışılmıştır. Ayrıca festivale katılan konuk yönetmenler ve oyuncular seyirciyle birlikte filmlerini izlemiş ve film sonunda seyirciyle söyleşiler gerçekleştirmişlerdir.

2011 yılında yakalanmış olan başarının 2012 yılında daha ileriye götürülerek “II. GAZİANTEP ONAT KUTLAR FİLM FESTİVALİ adıyla markalaşmasına katkıda bulunmak, ulusal ve uluslararası alanda Gaziantep’in kültür-sanat etkinlik ve organizasyonlarında da başarılı ve fark yaratan bir kent olduğunu göstermektir.

Avrupa Birliği adaylık süreciyle birlikte, ekonomik, siyasi ve kültürel açıdan Gaziantep ili hem bölgenin hem de  Ortadoğu’nun  önemli bir merkezi konumuna gelmiştir. Gaziantep, gelişen ve büyüyen Türkiye’nin Ortadoğu’ya her alanda açılan kapısı ve yüzüdür. Bunun yanında bir kentin gelişmişliğinin ve her açıdan ilerlemesinin ekonomik gelişme, kültür ve sanatsal etkinliklerinin çoğulculuk, çeşitlilik ve farklılık yaratabilmesiyle birlikte yürüdüğünde anlam kazandığı malumdur.  “GAZİANTEP ONAT KUTLAR FİLM FESTİVALİ” Gaziantep’in  kültürel çeşitliliğinin ülkemiz adına lansmanının yapılmasına aracı olacaktır. Bu amaçla, “Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği” olarak festival projemizi AB ve Ortadoğu düzeyinde tanıtmak ve gelecek festivallerde konuk ülke statüsüyle katılımlarını teşvik etmeyi hedeflemekteyiz. Derneğimiz bu festivalin Gaziantep’in adını daha farklı bir boyutta duyuracağına inanmaktadır ve bunun için faaliyet yürütmektedir, yürütecektir.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarından itibaren, onlarca açık hava ve kaplı  sinema salonuna sahip Gaziantep son yıllarda birbiri ardına kapanan sinema salonlarıyla bu “sinema kenti” niteliğini yitirmeye başlamıştır. “Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği”  ülkemiz ve dünya sinemasına yaptığı katkıları nedeniyle, Gaziantepli kültür-sanat ve sinema adamı Onat Kutlar’ın adına düzenlediğimiz “GAZİANTEP ONAT KUTLAR FİLM FESTİVALİ”yle, insanlar arasında saygı, hoşgörü ve diyalogun oluşmasında sinema sanatının öne çıkmasını hedeflemektedir.

 

 

 


Kültür   Sanat    Sinema   Festival  Fotoğraf  Sözlü Tarih       Doğa     Kuş Gözlem   Endemik Bitkiler   Çocuk Tiyatrosu