Kırkayak Sanat Merkezi Etkinlikler


FOTOĞRAF SERGİSİ (PHOTO EXHIBITION) 

MEZOPOTAMYA'NIN YÜZLERİ  (Faces of Mesopotamia)- Murat Yazar

 

Tarih: 18-29 ŞUBAT 2012 Açılış: 18 Şubat C.tesi Saat:13.30

 

        Kırkayak Sanat Merkezi genç fotoğrafçıları konuk etmeye devam ediyor. Fotoğraf Sanatçısı Murat Yazar'ı 18-29 Şubat tarihleri arasında "Mezopotamya'nın Yüzleri" sergisiyle konuk edecek. 18 Şubat Cumartesi Saat: 13.30 açılışı yapılacak sergi ziyaretçilere açık olacak.
        MEZOPOTAMYA'NIN YÜZLERİ (Faces of Mesopotamia)- Murat Yazar - FOTOĞRAF SERGİSİ (PHOTO EXHIBITION) - 18-29 ŞUBAT 2012  Açılış: 18 Şubat C.tesi Saat: 13.30
Murat YAZAR

Murat Yazar, 1978 Urfa doğumlu ve Turizm Otelcilik mezunudur. 2005 yılından beri ağırlıklı olarak insan temalı fotoğraflar çekiyor. Son yıllarda belgesel konulu fotoğraf çalışmaları yapmaktadır. Yurt içinde ve yurt dışında birçok karma ve kişisel sergiler açtı. Bunlardan bazıları; Fransa’nın Paris kentinde 2008 yılında Karacadağ, 2009’da Aleviler konulu kişisel sergiler. Berlin ve Urfa’da  2011-2012’de Mezopotamya’nın Yüzleri kişisel sergileri, Şanlıurfa Ve Diyarbakır’da Cumartesi Anneleri kişisel sergileri, Macaristan’da 100 reflections of Islam karma sergisi, Fransa’nın Lille kentinde Sulukule karma fotoğraf sergisi İstanbul’da Tarlabaşı karma sergisi.

Serbest fotoğrafçı olarak çalışmalarını sürdüren Yazar, aynı zamanda değişik illerde kurum ve derneklerde fotoğraf dersleri de vermektedir.
"GELECEK UZUN SÜRER" Filmi Antep Galası (22 Aralık 2011)   


"GELECEK UZUN SÜRER" filminin Antep Galası, Yönetmen Özcan Alper'in katılımıyla Kırkayak Sanat Merkezince düzenlendi. Sankopark Avşar Sinemalarında yapılan gösterimleri 400 kişilik bir sinema sever kitlesi izledi. Gösterim sonunda film yönetmeni Özcan Alper seyircilerle film üzerine bir söyleşi yaptı."GÖRDÜKLERİMİZ" Fotoğraf Sergisi (3-31 Aralık 2011)

Fotoğraf sanatçıları; Erbil Köker, Erol Metin, Fatih Karadaş, Kemal Vural Tarlan ve Tamer Altay "Gördüklerimiz" isimli sergisine Kırkayak Sanat Merkezi "taşbina"  ev sahipliği yaptı. 3 Aralık günü bir koktyle başlayan sergi yaklaşık bir ay ziyaretçilere açık kalıdı.
"GÖRDÜKLERİMİZ"

Gördük; bize pek de gösterilmek istenmeyenleri… Ankara’nın doğusunu gördük, Güney’in kuzeyini ve kuzeydoğusunu… Karanlıkta çıktığımız yolda güneşe doğru giderken o kızıllığı gördük, sonra sarıyı, maviyi ve yeşili… “Ta ezelden taşkın” olan Antep’in sokaklarında keşfe daldık. Oralarda herkesin, ‘onların değil, bizim’ dediği fıstık ağaçlarının silkelendiği diyârları gördük. Bulutları sevdik, pamuk kozalaklarını okşadık, hayatımızda ilk defa gördüğümüz... Yılan gibi kıvır kıvır kıvrılan yolları geçtik, Yeni-Eski Halfeti tabelaları bulandırırken zihinlerimizi, sular altında boğulmuş Eski Halfeti’yi gördük, buruk bir gülümsemeyle hoş geldiniz diyen, gözleri Fırat’ta, saçları ışıl ışıl....
Ve… Bunları sizler de görün istedik; “Gördüklerimiz”e ortak olun deyi…

 

 "Ta Ezelden Taşkındır  Antep" Kitap Tanıtımı ve Panel  ( 15 Ekim 2011 )


 
"Ta Ezelden Taşkındır... Antep..." 
Kitap yazarlarının katıldığı etkinliği Kırkayak Sanat Merkezi
ve İletişim Yayınlaraı birlikte düzenledi. Ömer Ersoy Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe "Antep'i anlamak" için 200 yakın katılımcı kitap yazarları ile Antep üzerine söyleşi gerçekleştirdi.
Konuklar:
Tanıl Bora, Mehmet Nuri Gültekin, Kemal Bakır, Meltem Karadağ, 
Emin Baki Adaş, Osman Elbek, Suavi Aydın, Ayşen Uysal, Kemal Vural Tarlan


Kültür   Sanat    Sinema   Festival  Fotoğraf  Sözlü Tarih      Doğa     Kuş Gözlem   Endemik Bitkiler   Çocuk Tiyatrosu